fbpx

Save the Date Çekim Nedir, Ne Zaman Yapılır?

Save the Date son zamanların düğün fotoğrafları arasında sık tercih ediliyor. Evlenecek çiftler için yeni bir trend olan bu akım pek çok önemli noktadan oluşuyor ve bunu uygulamak isteyen çiftlerin de belirli noktalara dikkat etmesi gerekiyor.

Save the Date Nedir?

Save the Date tanımı itibariyle evlilik tarihini davetlilere özel fotoğraflar ile duyurma anlamı taşıyor. Doğrudan çeviri ile “tarihi kaydet” anlamı taşıyan bu ifade, fotoğraflara dönüştüğün davetlilere ilgili zamana plan yapmamalarını ve düğün gününün tarihini de kaydetmeleri için bir tür çağrı sunuyor. Bu sayede düğüne gelmemek için davetliler bahane de sunamıyor.

Temel olarak Save the Date fotoğraflarda amaç düğün tarihinin etkileyici bir şekilde duyurulması oluyor. Sosyal medya paylaşımları için çok elverişli olan bu fotoğraflar davetiye olarak da bastırılıp dağıtılabiliyor. Aynı zamanda sadece fotoğraf olarak değil video olarak da bu çekimler yapılabiliyor. Videolarda Save the Date için bir hikaye söz konusu oluyor ve evlenecek çift de bu hikayeyi canlandırıyor. Söz konusu hikaye sonradan yazılmış bir hikaye olabileceği gibi aynı zamanda yaşanan bir anının canlandırılması da olabiliyor.

Save the Date Çekimi Tarihi

Save the Date çekim tarihi olarak genelde düğün tarihinin öncesindeki 3 ay tercih ediliyor. Bu sayede çiftlerin istedikleri konsept ayarlanabiliyor ve buna göre de rahat çekim yapılabiliyor. 3 ay öncesinde yapılan Save the Date çekimleri sosyal medya hesaplarından paylaşım için uygunluk taşıyor. Aynı zamanda yakınlara e-davetiye göndermek için de bu çekim türleri avantaj sunuyor. Whatsapp gibi sohbet uygulamaları üzerinden toplu mesaj olarak göndermek için de ideal özellik taşıyor.

Save the Date çekimlerinin yapılması ise ancak profesyonel düğün fotoğrafçısı ile mümkün oluyor. Çünkü fotoğraflarda istenen mutluluk etkisinin sağlanması ancak profesyonel araçlar ve konsept ile sağlanıyor. Fotoğrafçı ile anlaşma sonrasında ise fotoğrafların nasıl gözükeceğine dair konsept belirleniyor. Çoğunlukla fotoğrafçının hazır Save the Date fikirleri bulunacaktır. Akıllarına bir şey gelmeyen çiftler bu hazır fikirlerden yararlanarak çekim sürecini kolay hale getirebilir. Eğer çiftin istediği özel fikirler bulunuyorsa bu durum fotoğrafçı ile paylaşılır ve fotoğrafçı tarafından buna uygun olarak çekimler hızlıca sağlanır.

Daha sonrasında ise fotoğrafların çekileceği yere gidilerek belirlenmiş olan konsepte göre çekimler tamamlanıyor. Düğün tarihini belirtmek esas amaç olduğundan çekimler sırasında farklı aksesuarlar da kullanılıyor. Örneğin düğün tarihinin yazılı olduğu kara bir tahta, kartondan yapılan bir aksesuar veya üzerine tebeşir ile yazılmış bir ahşap pano bu tür fotoğraflarda sıklıkla yer buluyor.

Şayet bir aksesuar kullanılmıyorsa ayakkabıların altına tarih yazmak veya giyilen tişörte tarihi belirtmek de yine etkili ve sık kullanılan yöntemler olarak öne çıkıyor. Bunun sonucunda da düğün heyecanı çok önceden başlıyor.

Comments are closed.