fbpx

Gece Düğün Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Gece düğün fotoğrafı romantizmi daha çok artırmak isteyen çiftler tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Özellikle havanın güzel olduğu zamanlarda geceleyin düğün fotoğrafı çektirmek albüm için çok ayrıcalıklı görüntüleri sağlayacaktır.

Gece Düğün Fotoğrafı Çekmek İçin İpuçları

Gece düğün fotoğrafı çekmek sanılanın aksine son zamanlarda oldukça rağbet gören bir uygulamadır. Genelde sadece düğün için değil diğer fotoğrafların da gündüz çekileceğine dair yaygın görüş vardır. Ancak geceleyin de düğün fotoğrafı çekmek mümkündür. Gerekli ekipmanlar ve profesyonel yaklaşım ile gece çekilecek fotoğraflar da çok özel anlam kazanacaktır.

Bu fotoğraflar özellikle düğün sonrasında düğün albümüne son kareler olarak eklenmek istenmektedir. Düğün telaşının sonuna gelinmiş, artık gelin ve damat eş olarak yaşamlarına birlikte adım atmaya hazır olmuşlardır. Gece düğün fotoğrafı bu aşamada mutluluklarının en özel anlarını düğün çerçevesinde son kez ölümsüz hale getirmek için tercih edilmektedir.

Böylece gece fotoğrafı çekmek için öncelikle aydınlatma sisteminin doğru olarak ayarlanmasına dikkat edilmelidir. Öncelikle çift arkadan aydınlatılmalıdır bu sayede ışık üzerlerine doğal şekilde vuracaktır. Bunu uygulamak için de aydınlatma standı kullanılacağı gibi flaşı yüksek bir yere koyarak da işlem yapmak mümkün olabilecektir. Flaşın arkasında bulunan her şey ise karanlıkta olacağından flaşın nereye koyulduğunun gece çekimlerinde pek önemi bulunmaz.

Şayet çiftin zamanı bulunuyorsa bu durumda birkaç ön deneme yapmak da iyi olacaktır. Işıklandırma ne çok yüksek ne de az olmalıdır. Çok yüksek ışıklandırma yapmak gelin ve damadın doğal halini bozacak ve beyaz bir fotoğraf etkisi verecektir.

Ortam karanlığı ve objeler belirsizliği yüzünden kameranın bu çekimlerde özel olarak ayarlanması gerekmektedir. Profesyonel fotoğrafçı bu durumda kendisi odaklama yapar ve gelin ile damadın en güzel pozunu yakalamayı başarır.

Bu aşamalarda aynı zamanda beyaz, diyafram ve ISO ayarı gibi teknik detaylar da fotoğrafçı tarafından ayarlanacaktır. Beyaz ayarı, kameranın en iyi çekimi yapması için sağlanmaktadır. Kelvin ayarının azaltılması durumunda renkler maviye, arttığında ise sarıya doğru kayma göstermektedir. Çekim yapılan alana göre bu sayede etkili bir görünüm de elde edilebilmektedir. Diyafram ayarı ise yeterli ışık bulunmadığı durumlarda etkilidir. Diğer bir önemli ayarlama ise ISO ayarı olup profesyonel fotoğraf kalitesi için doğru şekilde ayarlanmaktadır. ISO değeri en düşükte tutularak pozlama yapılmaktadır. fakat düğün fotoğraflarında uzun süreler çok fazla bulunamadığı için yine fotoğrafçı bu durum için gereken zaman ayarlamasını en iyi şekilde kendisi ayarlayacaktır.

Gerekli olan lens ve diğer seçimler sonrasında geceleyin düğün fotoğrafı çekmek mümkün olacaktır. Gündüz çekilen fotoğraflara göre çok daha etkileyici ve baş döndürücü olacak bu fotoğrafları temin etmek için profesyonel düğün fotoğrafçısı ile çalışmanız gerekiyor.

Comments are closed.