fbpx

Fine Art Düğün Fotoğrafı Nedir?

Düğün fotoğrafı için fine art olarak tabir edilen çekimler son zamanların popüler çekim çeşitleri olarak öne çıkıyor. Fotoğraf halihazırda görsel sanatların bir dalı olduğundan, düğün günlerini daha sanatsal geçirmek isteyen çiftler fine art düğün fotoğraflarını tercih ediyor.

Düğün Fotoğraflarında Estetik Detaylar

Düğün fotoğrafçılığı eski sayılacak bir geçmişe sahip olsa da fine art olarak tabir edilen çekim teknikleri görece yeni özellikler içeriyor. Klasik fotoğrafların yanına eklenen belgesel düğün fotoğraflarından sonra günümüzde çiftler tarafından tercih edilen bir diğer önemli fotoğraf tekniği de fine art olarak öne çıkıyor. Düğün anlarını sanatsal kaygılar ile yan yana getiren bu fotoğraflar tamamlandığında birer sanat eseri olarak görülüyor.

Tüm sanat eserlerinde olduğu gibi fine art düğün fotoğrafları için fotoğrafçı tarafından yorumlama dahil ediliyor. Bu yüzden fotoğraflar sadece fotoğrafı çekilen kareyi değil, fotoğrafçıdan da esintiler içeriyor.

Fotoğrafçı kendi beğenisini, fikir ve yorumlarını fotoğrafa dahil ederek her şeyi titiz bir şekilde bir araya getirmiş oluyor. Gerektiğinde ise aktif şekilde kompozisyon yaratarak kullanmış olduğu sahneyi kendi beğenisine göre özel hale getiriyor.

Fine art yaklaşımı ile fotoğrafta fikir veya duygu aktarılıyor. Düğünlerde söz konusu duygu doğal şekilde ve sıklıkla saf, temiz veya romantizm olarak öne çıkıyor.

Belgesel Fotoğraflar ile Fine Art Arasındaki Fark Nedir?

Belgesel fotoğraf ile fine art birbirine yakın oldukları için karıştırılabilir. Ancak aralarında farklar bulunuyor. Belgesel düğün fotoğrafçılığı yaşanmakta olan gerçek duyguların herhangi bir yönlendirme yapılmadan aktarılmasını amaçlamaktadır. Fine art fotoğraflarda ise mekan, ışık ve poz seçimi fotoğrafçı tarafından belirlenmektedir. Buradaki amaçta fotoğraftaki duyguları izleyiciye verebilmektir.

Çekim sırasında da fotoğrafçı çiftin sakin veya romantik, çılgın ya da enerjik olması gibi yönlendirmeler yapmaktadır. Çekim sonrasında ise fotoğraf düzenleme aşamasında renklerin duyguları uyandırma özelliğinin kullanılması ile duygular kareye daha sonradan da eklenebilmektedir. Bu bakımdan fine art düğün fotoğraflarında duygu anlarda değil tonlarda ortaya çıkmaktadır.

Örneğin fotoğrafı çekilmiş bir gelin ayakkabısı karesi göz önüne getirildiğinde izleyici için farklı düşünceler belirecektir. Gelin ayakkabıları temel olarak bir katalog çekimini andırıyor olabilir. Ancak bu fotoğraflarda fotoğrafçı bir duygu veya fikri ön plana çıkarmıştır. İzleyici bu kareye baktığında şu soruları sorabilir; bu kare düğün öncesinde mi yoksa sonrasında mı çekildi? Gelin bu ayakkabıları giyerken neler hissetti? Kareye girmiş olan pembe çiçekler gelinlik buketinden mi çekildi? Ayakkabıların uçlarının birbirine bakması gelin ve damadı mı sembolize ediyor?

Bu türden sorular fine art düğün fotoğraflarına bakıldığında sorulacak sorulardır. Çünkü fine art fotoğraflar düğün gününü çok daha duygulu ve anlamlı kılmak için tercih edilmektedir. Gelin ve damadın hayatlarının en önemli günü olan bu özel güne özel bir dokunuş katmaları için tercih edecekleri fine art fotoğraflar sonrası için de mutluluğun en anlamlı hali olarak kalıyor.

Comments are closed.