fbpx

Etkili Dış Çekim İçin Önemli Noktalar?

Düğün fotoğrafları için en önemli faaliyetlerden birisi dış çekim fotoğraflardır. Teknolojinin gelişmesi ile düğün fotoğrafları günümüzde gelin ve damadın mutluluğunu en güzel şekilde yansıtacak halde çekilmektedir. Bu fotoğrafların çekiminde özellikle dış çekim büyük bir önem taşıyor.

Doğru Dış Mekanı Seçmek

Dış çekim fotoğrafçılığı için asli unsurların başında doğru dış mekanın seçilmesi geliyor. Mekanın belirlenmesi fotoğrafların da nasıl olacağına dair işaret vermektedir. Düğün fotoğrafları, diğer fotoğraflardan farklı olduğundan dış çekim yapılacaksa seçilecek mekan da bu kapsamda belirlenmiş olmalıdır. Bunun yanında reklam veya tanıtım için fotoğraf çekiliyorsa dış mekanın belirlenmesi de bu kapsamda olmaktadır.

Dış mekanda çekilen her fotoğraf ileriye dönük kalacak ölümsüz bir anın yakalanması anlamı taşır. Yaşamın hiçbir anı aynı olmadığından çekilen fotoğraflar da bu yaşam anlarını gösterdiği için benzersiz özellikler içerir. Dış çekimler hikaye barındırır. Bu kapsamda da dış mekanın seçimi hikayenin de konusuna uygun olması gerekir. Romantik bir dış mekanın belirlenmesi örneğin gelin ve damadın aralarındaki aşkı en güzel şekilde yansıtmak için yardım sağlayacaktır. Bunun yanında tanıtım çekimlerinde doğa ile iç içe çekilen fotoğraflar özellikle mutluluk anlarının doğal bir şekilde aktarılması için önemlidir.

Işığın Etkili Kullanımı

Fotoğraf çekimimin önemli noktalarının başında ışık açısının doğru olarak ayarlanması geliyor. Bu durum da ancak profesyonel çekim ile mümkün olmaktadır. Fotoğraf çekimi yapılacak olan dış mekanda ışığın doğal seyrinde yansıma yapması önemlidir. Ortaya çıkacak fotoğrafta ışığın etkili şekilde görünümü dikkat çekici olmalıdır. Bu konuda ışığın yansıması için profesyonel fotoğrafçı en doğru cihaz tercihini yapacaktır. Doğru ışık açısının yakalanması ile ortaya da ölümsüz bir anı çıkmaktadır.

Fotoğraf çekiminde ışığın ayarlanmasında önemli noktaların başında ışığın hiçbir şekilde karşıya alınmamasıdır. Işık her zaman görüntüde odak noktasına yerleşir ve ışık ayarı yaparken de gece ile gündüz şartlarının kendisine özgü etmenleri bulunur. Dış çekim zamanları genelde gündüz vakitlerinde yapılır ve böylece ışıktan da en iyi şekilde yararlanmak mümkün olur.

Dış çekim sırasında yapılan hataların başında gündüz şartlarında yeterli ışık olduğu düşünülerek flaş kullanımını yapılmamasıdır. Ancak profesyonel fotoğrafçılar bu konunun önemini bildiğinden flaş kullanımı için de gerekli özeni gösterir. Çünkü gün ışığı ne kadar parlak olursa yüz kısmında gölgeler oluşabilir. Bu da mutluluğun fotoğrafa yansımasına gölge düşürebilir. Bu yüzden doğru flaş modunun kullanılması yüzlerde oluşacak gölgeleri de kaybettiği görülmektedir.

Yüksek çözünürlükte fotoğraf çekimi yaparken ışığın arkaya alınması da doğru yöntem olmaktadır. Fotoğraf çekimi sırasında ışığın arkadan gelecek olan miktarı önemsenmelidir. Aydınlık veya karanlık ortamlarda düzeltme yapmak zor olduğundan çekimin en iyi şartlarda geçmesi gerekir. Bunu da ancak profesyonel düğün fotoğrafçısı ile çalışarak elde edebilirsiniz.

Comments are closed.