fbpx

Düğün Fotoğraflarında Flaş Kullanılır mı?

Düğün fotoğrafları için flaş kullanımı çok sık bilinmiyor olmasına rağmen fotoğrafların kalitesinin artması için son derece önemlidir. Genellikle düğün fotoğrafları için ortam ışığı temel alınıyor olsa da fotoğraflar her durumda ortam ışığı ile yeterli görünümü vermeyebilir. Bu yüzden daha iyi fotoğrafların ortaya çıkması için harici flaş kullanımı önem taşıyor.

Düğün Fotoğraflarında Flaşın Önemi

Düğün fotoğrafçılığı için ortam ışığının kullanılması etkili sonuçlar yaratabilir. Ancak kaliteli fotoğraflar için flaş kullanımı da son derece önemlidir. Daha iyi fotoğrafların ortaya çıkması için harici flaşın etkin şekilde kullanılması kaliteli fotoğraflar üretmeyi sağlayacağı gibi aynı zamanda müşteri memnuniyetini de arttıracaktır. İyi bir fotoğraf kalitesi elde etmek için mevcut ortam ışığı ne olursa olsun harici flaş kullanmak iyi sonuçlar verebilir. Genelde flaş kullanımı profesyonel ellerde iyi sonuçlar verir. Bunun dışında uzman olmayanlar tarafından flaş kullanıldığında ortaya kötü görünümler çıkacaktır. Bu yüzden flaş kullanımının nerelerde ve nasıl olacağına dair bilginin olması önemlidir.

Düğün fotoğraflarında çiftlerin tercihlerine göre çok farklı alanlar bulunabilmektedir. Kimi çift açık havada rahat düğün tercihi yaparken, kimileri ise salon gibi kapalı mekanları seçmektedir. Kapalı mekanların ışıklandırmaları profesyonel fotoğraf çekimi için uygun değildir ve bu yüzden fotoğraf çekimi yaparken zorluk yaratır. Bu durumda flaş kullanımı fotoğrafların istenen netlik ve berraklıkta olmasına olanak tanır. Objelerin arka kısımlarında oluşacak sert gölgeler için ise flaş böyle anlarda dikkatli kullanılır.

Harici flaşın kafasına uygun olacak zemine yönlendirme yapılarak bu noktadan yansıyacak olan ışığı kullanmak mümkündür. Bu türden durumlarda yansıtma yüzeyinin de doğru seçilmesi gerekir. Objenin üzerine düşecek flaş ışığının yansıyacağı yüzeyin rengi oluşacaktır. Haliyle renkli yüzeylerden yansıyan ışıklar da renkli yapıda olacak ve objenin orijinal renginin de bozulmasına yol açacaktır. Bu yüzden beyaz tavan tercih edilmektedir. Yansıyan ışık doğrudan objenin üzerine gelmeyeceği için sert gölgeler oluşmamakta ve fotoğraftaki kontrast oranı da iyi şekilde ayarlanacaktır. Bulunulan yerin tavanı beyaz harici bir renge boyalıysa bu durumda alternatif çözüm olarak duvarlar kullanılır.

Düğün Fotoğraflarında Flaş Nasıl Kullanılmalı?

Profesyonel düğün fotoğraflarında flaş ayarlanması en doğru şekilde yapılmaktadır. Açık alanlardaki gibi güçlü fon ışığıyla karşı karşıya kalındığında kameranın pozlama ayarı bozulabilir ve verdiği sonuçlar da tam olarak tatmin edici olmayabilir. Bu durumlarda da dolgu flaşı kullanımı sağlanmaktadır. Güçlü ışık kaynağının önünde poz vermekte olan damat ve gelin çekiminde objeye yöneltilecek dolgu flaşı ile arka fonun ışığı arasında denge sağlanmaktadır. Bu yüzden düğün fotoğrafları için gelişigüzel şekilde flaş kullanılmaz. Ancak flaş kullanımı düğün fotoğraflarını daha güzel hale getirdiğinden ancak profesyonel çekim hizmeti alarak istediğiniz kalitede fotoğraflara sahip olabilirsiniz.

Comments are closed.