fbpx

Düğün Fotoğrafçısı Öncesinde Bilinmesi Gerekenler

Düğün fotoğrafçısı çiftlerin hayatlarındaki en önemli günleri için büyük önem taşıyor. Ancak düğün fotoğraflarının mutluluğu en güzel şekilde yansıtmaları için öncesinde düğün fotoğraflarının nasıl olacağına çiftlerin karar vermesi gerekiyor.

Çekim Mekânını Belirlemek

Düğün fotoğrafçısı seçimi için çekimin yapılacağı mekânın belirlenmesi ilk aşama olarak öne çıkıyor. Düğün fotoğrafçısı aramaya başlandığında ilk karar verilmesi çekim türüdür. Tercih edilecek çekim türü fotoğrafların nasıl olacağını da belirlemesi açısından önem taşıyor. Modern düğün fotoğrafları iki ana türde çekilmektedir.

İlk çekim türü dış çekim olup çekim alanının dışarısı olarak seçildiği fotoğraflardır. Gelin ve damada fotoğrafçı tarafından pozlar verdirilerek çekim yapılmaktadır. Çekimlerin stüdyo dışında yapılmasını ifade eden bu tabir özellikle doğal görüntü isteyenler için önem taşıyor. Dış çekim süresi tercihe ve alanın yapısına göre 1 ile 4 saat arasında değişmektedir.

Düğün hikâyesi ise pozların yanında düğün günü hakkında bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Düğün hikayesi fotoğraflarına bakıldığında sadece gelinlik veya damatlık içinde nasıl göründüğü değil düğün gününün de nasıl geçtiği anlaşılmaktadır. Düğün nerede ve nasıl gerçekleşiyorsa, hazırlıklar nasıl yapılıyorsa, keyifli anlar nelerse düğün hikayesi tüm bu anları ölümsüz kılmaktadır.

Düğün hikayeleri genelde tüm günü ve tüm düğün gecesini de kapsayabilir. Genel olarak poz vermekten öte gelin ve damadın doğal halleri fotoğrafçı tarafından kurgulanarak kareler yakalanmaktadır. Bu da düğün gününe dair daha doğal bir hava katmaktadır.

Fotoğraf Poz Yaklaşımı Belirlemek

Düğün fotoğrafı çektirmek için mekân sonrasında en önemli nokta düğüne en uygun yaklaşımı seçmektir. Düğün fotoğrafları için ilk akla gelen geleneksel yaklaşımdır. Burada çifti güzel gösteren, iyi aydınlatılan pozların verildiği, temiz ve düzgün kadrajlar elde edilmektedir. Genelde çift kameraya bakarak gülümser ve güvenli bir fotoğraf karesi oluşturulur.

Belgesel düğün fotoğrafları ise düğün gününde yaşananları gerçekçi bir şekilde aktaran karelerdir. Temel olarak düğün hikayesine benzeyen bu yöntemde en önemli fark çift ve ortama fotoğrafçı tarafından hiçbir şekilde müdahale edilmemesidir. Yaşanan heyecanın en doğal haliyle ölümsüz hale gelmesini sağlayan bu yöntem çiftlerin büyük mutluluk duymasına yardımcı olmaktadır.

Sanatsal yaklaşım pozları da son zamanlarda tercih edilen düğün fotoğrafları arasında yer alır. Fine art düğün fotoğrafları olarak bilinen bu fotoğraflarda sanatsal çabalar güdülür. Örneğin gelin ve damadın yüzleri gözükmeyecek şekilde bir kompozisyon oluşturulur. Buradaki amaç fotoğraflara yorum katabilmektir. İdeal bir şekilde yapıldığında ortaya gerçek bir sanat eserinin çıkmasını sağlayan bu fotoğraf çekimleri farklılık isteyen çiftler için de idealdir.

Tüm bu süreçte beklentileri en iyi şekilde karşılamak için ise mutlaka profesyonel fotoğrafçı ile çalışmak önemlidir. Profesyonel fotoğrafçı tarafından yapılacak yönlendirmeler evlilik gibi çok özel ve mutlu bir günde çiftlerin en güzel kareleri ölümsüz hale getirmesine yardımcı olacaktır.

Comments are closed.