fbpx

Belgesel Düğün Fotoğrafı Nedir?

Belgesel düğün fotoğrafçılığı son zamanlarda düğünlerine özel bir görünüm katmak isteyenler tarafından tercih ediliyor. Düğün hikâyesi ile sık karıştırılan bu yöntemin bazı temel farklılıkları bulunuyor.

Belgesel Düğün Fotoğrafçılığı

Belgesel düğün fotoğrafı temel olarak düğünün gününün fotoğrafı tarafından hiçbir müdahale olmadan olduğu gibi kaydedilmesini içeriyor. Düğün hikayesi ile benzerliği yüzünden karıştırma yaşanıyor olsa da temelde belgesel fotoğrafçılık herhangi bir kurgu olmadan, gelin ve damadın düğün gününde başına gelenleri olduğu gibi fotoğraf haline getirmeyi kapsıyor.

Düğün hikayesini doğal ve gerçekçi bir şekilde anlatmak için ideal yaklaşım olarak öne çıkan belgesel fotoğrafçılık bu sayede gelin ve damada da unutulmaz bir hediye vermeyi başarıyor.

Düğün Belgeseli Fotoğrafı Özellikleri Neler?

Düğün belgeseli fotoğraflar için doğallık ön plandadır. Eğer fotoğrafçı veya düğün sakinleri müdahalede bulunursa bu durumda fotoğraflar belgesel olmaktan çıkacaktır. Gelinin hazırlanma aşamasında kameraya bakarak gülümsemesi, damadın el salladığı türden fotoğraflar belgesel fotoğraflar içerisine girmez.

Belgesel fotoğrafçılığın özellikleri arasında düğün hakkında bir anlatı kurmak da yer alır. Fotoğraflar birbirini takip eder ve bütünlüklü bir kompozisyon oluşturur. Bakanlar da bu sayede düğün gününün heyecanı, telaşı, mutluluğu hakkında fikir sahibi olur.

Bu türden düğün fotoğrafları için çekim açısından herhangi bir dekor da aranmaz. Örneğin açık alanda, bir manzara önünde fotoğraf çekilmişse bu belgesel fotoğrafa girmez. Ancak geleneksel gelin ve damadı pozu çekilirken bir başka kamera bu anı görüntülerse bu fotoğraf belgesel düğün fotoğrafı içerisine girer.

Belgesel olarak adlandırılacak fotoğraflar, bir parça bütün ilişkisini gözetirler. Örneğin gülmekte olan bir gelin pozu varsa, fotoğraf sadece gülüşü değil, izleyiciye gelinin neden güldüğünü de anlatmak zorundadır. Bu gülüşe yönelik en azından fikir yürütülmelidir. Ancak burada önemli bir nokta da belgesel fotoğrafçılık ansızın ve habersiz şekilde düğün anını yakalamak değildir. Bu fotoğraf türüne candid denilir ve tamamen habersiz şekilde çekim yapılır. Belgesel düğün fotoğrafçılığında fotoğraf çekildiğinden kadraja girenlerin haberi vardır ancak poz vermedikleri için o anın bir anlamı bulunur.

Düğün gününde yaşanan ve belirleyiciliğe sahip olan anların gerçekliğinin bozulmadan aktarılması belgesel düğün fotoğrafçılığının özünü oluşturmaktadır. Burada belirleyici gerçeklik olarak adlandırılan durum temel düğün klişelerinden daha fazladır. Gelin ve damat başta olmak üzere düğüne katılanların, adeta videoyu çekilmiş gibi daha sonra fotoğraflara bakanlara duygu ve düşünceleri aktarabilmeleridir. Örneğin gelinin tek başına ağlaması belgesel fotoğraf olmazken, annesine el sallarken ağlamasının çekilmesi neden ağladığı üzerine fikir vereceğinden belgesel fotoğraf içerisine girer.

Belgesel Fotoğraflar Nasıl Çekilir?

Düğün belgeseli fotoğrafçılığı mutlaka profesyonel tarafından yapılmalıdır. Aksi halde anlamsız kareler veya parça yapıda olan fotoğrafla elde edilecektir. Kullanılan ekipmandan doğru kadrajın yakalanması belgesel fotoğrafçılık için oldukça önemlidir.

Comments are closed.